Gruntowa pompa ciepła – wszystko, co należy wiedzieć

Gruntowa pompa ciepła – wszystko, co należy wiedzieć

Pompa ciepła jest nowoczesnym urządzeniem służącym do pozyskiwania ciepła do ogrzewania domu tylko z naturalnych źródeł, czyli wody, powietrza lub gruntu. Dzięki temu można znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu i wody. Dlatego rozwiązanie to świetnie sprawdza się w budynkach mieszkalnych. Jednym z najbardziej opłacalnych rozwiązań są gruntowe pompy ciepła. Czym się wyróżniają? Jakie są warunki montażu takich urządzeń?

Czym jest gruntowa pompa ciepła?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest gruntowa pompa ciepła, np. https://nowoczesnegrzanie.pl/rozwiazanie/pompa-ciepla to świetnie trafiłeś! Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tego urządzenia. Jest to zaawansowane technologicznie urządzenie grzewcze, które nie wytwarza samodzielnie ciepła, lecz pozyskuje energię z gruntu. Cały system grzewczy obejmuje dwa źródła: dolne i górne, które oddaje ciepło do domu. Urządzenie (pompa) umożliwia przepływ energii między tymi dwoma źródłami. Jednak o tym, jak skuteczna będzie gruntowa pompa ciepła, decyduje głównie moc źródła dolnego.

Rodzaje gruntowej pompy ciepła

Istnieją różne rodzaje gruntowej pompy ciepła, w zależności od tego, jaki wymiennik ciepła został zastosowany. Najpopularniejszymi z nich są kolektory pionowe i poziome. To, który rodzaj gruntowej pompy ciepła będzie najlepszy, jest zależne od kilku czynników. Dlatego każdy, kto chce zainstalować pompę ciepła gruntową, powinien zasięgnąć opinii fachowca.

Jakie są zalety i wady pomp ciepła gruntowych?

Pompa ciepła gruntowa jest ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem. Dzięki któremu można zaoszczędzić czas potrzebny, np. na rozpalenie w piecu. Jest rozwiązaniem uniwersalnym – można ją zastosować zarówno w nowym, jak i starym domu.Pompy ciepła gruntowe mimo tak licznych zalet są kosztowną inwestycją, dlatego tak wiele osób rezygnuje z ich instalacji. W zależności od rodzaju pomp ciepłych gruntowych wszystkie elementy instalacyjne mogą zajmować dużo miejsca na działce. Dlatego należy wziąć pod uwagę powierzchnię działki.

About the Author

You may also like these