Piloty do sterowania – poznaj najpopularniejsze rozwiązania

Piloty do sterowania – poznaj najpopularniejsze rozwiązania

Każde urządzenie elektryczne musi być odpowiednio sterowane. Najczęściej sterowanie odbywa się poprzez dedykowany pilot, który pozwala włączyć różne funkcje i cieszyć się zaletami danego sprzętu. Jednak dzięki nowoczesnym technologiom można kupić uniwersalny pilot, który będzie kompatybilny z danym urządzeniem. W naszym artykule omawiamy irda pilot oraz piloty z technologią bluetooth i 2.4g. 

Irda pilot – charakterystyka

Chociaż klienci mają wiele propozycji technologicznych, to właśnie irda pilot jest najchętniej nabywany. Podczerwień jest znana już od dwóch dekad. Historycznie jako pierwsza technologia była wykorzystywana przed popularnym bluetooth. 

Piloty tego typu nie wymuszają ponoszenia wysokich kosztów produkcji, co pozytywnie przekłada się na ostateczną cenę produktu, która jest korzystna. Wiele osób decyduje się na zakup irda pilot, dlatego że wcześniejszy pilot przestał działać. Z uwagi na to, że sygnał podczerwieni nie jest szyfrowany, to można używać nowego pilota do każdego urządzenia. 

Sterowanie pilotem bluetooth

Głównym rywalem rynkowym irda pilot to pilot bluetooth. Jest to już znacznie nowocześniejsza technologia. Każde urządzenie bluetooth tworzy niezależny kanał, aby móc połączyć się z urządzeniem. Dzięki temu nie ma ryzyka, że połączenie zostanie przerwane. 

Wspominaliśmy, że irda pilot nie przesyła zaszyfrowanego sygnału, natomiast technologia bluetooth już zapewnia połączenie szyfrowane. Pomimo zagwarantowania szeregu funkcjonalności jednym z minusów takiego pilota jest konieczność parowania z urządzeniem przy pierwszym użyciu. W wielu przypadkach klienci zmieniają jednak zdanie na temat zakupu, ze względu na wysokie ceny takiego sprzętu. 

A może bezprzewodowy pilot 2,4g?

Wspomniane propozycje, czyli irda pilot i pilot na bluetooth mają swoje mankamenty. Część z nich rozwiązuje bezprzewodowy pilot 2,4g. Na przykład eliminuje problem kierunkowości. W praktyce osoba, trzymająca pilota nie musi stać naprzeciwko urządzenia. Bez względu na to, w jakiej pozycji pilot będzie trzymany w ręku lub kątem i tak urządzenie odbierze sygnał.

About the Author

You may also like these